8 راهکار طلایی برای کنار آمدن با همسر خسیس

روانشناسی خانواده

1395/06/21
1767
0
شاید این مشکل خیلی از شما همراهان باشد و ممکن است فکر کنید زندگی با یک همسر خسیس، سخت‌ترین کار دنیاست اما واقعیت این است که

هر خصوصیت اخلاقی نامناسب می تواند مثل یک دست انداز در مسیر زندگی زناشویی باشد و هنر زوج های موفق این است که از دست اندازها به خوبی عبور می کنند. نه اینکه دست اندازی در مسیر خوشبختی ندارند، قبل از هر چیز باید مطمئن شوید او خسیس است یا شما ولخرج هستید؟! ممکن است تفاوت تربیتی شما در سبک زندگی و نوع خرج کردن باعث ایجاد چنین فکری شده باشد؛ اما اگر مدیریت مالی همسرتان با رفتاری که شما صحیح می دانید و در گذشته تجربه کرده اید ، فرق دارد و به معنی خسیس بودن او نیست.
خسیس چه کسی هست؟
خسیس یعنی کسی که از خرج کردن مال خودداری می کند حتی زمانیکه خودش ویا اطرافیانش به چیزی نیاز دارند.
در کتاب راهنمای تشخیصی و آماری اختلال های روانی یکی از نشانه های افراد خسیس را اینگونه می گوید:
” به اعتقاد آن ها پول چیزی است که باید آن را برای فجایع آتی پس انداز کرد"
اینکه شما بگویید فلان مبل را بخریم و همسرتان بگوید: گران است ، دلیل بر خساست او نیست بلکه انسان خسیس امکانات و رفاه را بر خود و خانواده اش حرام کرده و هر چه به دست می آورد برای روز مبادا می گذارد. در حقیقت چنین انسان هایی زندگی نمی کنند بلکه فقط پول جمع می کنند.
گاهی برخی برای مخارج شان اولویت بندی می کنند، مثلاً ترجیح می دهند درآمدشان را در سفر خرج کنند تا خرید لباس! اگر اولویت شما و همسرتان فرق کند ، ممکن است گمان کنید او خسیس است زیرا وقتی می خواهید پولی را هزینه کنید او مخالفت می کند اما دلیل مخالفتش خرج کردن پول به نوعی دیگر است. اگر چنین باشد شما باید به دنبال رسیدن به تفاهم بر سر نوع خرج کردن باشید.
این مشکل ، خساست همسر ، بیشتر توسط خانم ها بیان می شود ودر خانم های خانه دار که محل تأمین کلیه نیازهای شان ، همسرشان است ، خیلی شدید تر به چشم می آید.

اما اگر شما هم از آن دسته افرادی هستیدکه همسرتان واقعاً خسیس است و این ویژگی به صورت یک مشکل آزار دهنده ، آرامش زندگی تان را به هدر داده است ، چند پیشنهاد برایتان داریم:


1- مانند هر مشکل دیگری در اولین مرحله شما را دعوت به آرامش می کنیم. فراموش نکنید که برای حل مشکلات رفتاری باید صبور بود و توقع نداشت که طرف مقابل در یک شب یا یک ماه بتواند رفتار خود را تغییر دهد. اگر بخواهید واقع بین باشید باید رویای یک همسر دست و دلباز را فراموش کنید. یک فرد خسیس نمی تواند تبدیل به یک انسان دیگر شود. فقط باید تلاش کنید تا رفتار او را تعدیل و ترمیم کنید.
2-خساست های رفتاری اصولاً آموخته می شوند. تربیت دوران کودکی ، نحوه رفتار والدین و حتی مشکلات زندگی ممکن است از همسر شما یک فرد خسیس ساخته باشد پس باید او را درک کرده و رفتار امروزش را یک رفتار عمدی برای آزار دادن خود به حساب نیاورید. و اگر به او و خساستش از این دریچه نگاه کنید کمتر ناراحت شده و آرام تر خواهید بود.
3- تا قبل از ازدواج همسر شما متوجه آسیب های رفتارش نشده است، نهایتاً بخاطر خساستش از معاشرت صحیح با دوستان،گردش ، لذت هدیه دادن و …. خود را محروم کرده بود اما در دوران متأهلی باید به او بفهمانید که خساستش می تواند ضررهای جبران ناپذیری به زندگی اش برساند و بزرگ ترین ضرر، نارضایتی شماست. البته هنر بیان و فهماندن این مطلب به او ، چیزی است که ما نمی توانیم نسخه واحدی برای آن بپیچیم و به شما بگوییم اینگونه عمل کنید یا این حرف ها را بگویید ، این توانایی شماست که طبق شناختی که از شریک زندگی تان دارید ، راه نفوذ به او و بیان مشکل رفتاری اش را پیدا کنید.
4- زمانی که از رفتار همسرتان غمگین و عصبی می شوید، ناراحتی تان را ابراز کنید؛ البته نه با دعوا و جنجال بلکه به او توضیح بدهید که از رفتارهای او ناراحت می شوید و خجالت می کشید. این توضیح و ابراز ناراحتی ما به شکل منطقی، تلنگری برای تجدیدنظر در رفتارهای نامناسب اوست.
5- از نظر یک فرد خسیس ، هر خریدی غیر ضروری است. حتی خریدن هدیه ای برای سالگرد ازدواج و یا تولد شما ،ممکن است ترجیح دهد هدیه را به صورت نقدی پرداخت کند و از شما هم بخواهد تا بجای خرج کردن ، آن پول را پس انداز کنید . پس توقع نداشته باشید که دسته گل برایتان بخرد بلکه درک کنید این خرج نکردن ها به معنی دوست نداشتن شما نبوده بلکه یک عادت رفتاری است.
6-سعی کنید با آرامش، نیازتان را به داشتن و خرید آن وسیله با جملات منطقی بیان کنید. باید او راتوجیه کنید که واقعاً نیازمند داشتن آن وسیله هستید.توقع نداشته باشید اگر به دنبال تغییر مبلمان منزل هستید تنها به این علت که رنگ آن تکراری شده و یا خواهرتان مبلمانش را عوض کرده ، همسر شما بپذیرد.
7- برای خریدهای شخصی تنها بروید ولی قبل از بیرون رفتن از منزل، حتماً به همسرتان اطلاع بدهید تا احساس کنارگذاشته شدن به او دست ندهد. توافق کنید که این تصمیم برای سلامت روحی- روانی هر دوی ما لازم است.
8- اگر تمرین کنید که برای موضوعات مختلف با یکدیگر همفکری کرده و صحبت کنید ، دخل و خرج خانه تان هم می تواند مورد مشورت قرار بگیرد. مهم است که خود را انسانی بی فکر و بدون آینده نگری نشان ندهید بلکه کاری کنید تا همسرتان به مدیریت اقتصادی شما ایمان بیاورد.


سخن آخر :خساست، رفتاری است که اصولاً با مشکلات دیگر رفتاری در فرد همراه است. در کتاب روان شناسی، پول ، کینه توزی، لجبازی، خودسری و حساسیت افراطی به پاکیزگی و وظیفه شناسی را صفات همراه با خسیسی ذکر می کند و پیشینه مشکلات خانوادگی و احساس ناامنی شدید روانی را زیربنای آن می داند.اگر شما فکر می کنید که همسرتان خسیس است در واقع نوعی بیماری روحی را به او نسبت می دهید که عوارض خاص خود را دارد و زندگی عادی را تاحدی مختل می کند.
قبول دارم که خسیس بودن طرف مقابل می تواند بسیار آزار دهنده باشد اما اگر نتوانستید رفتارش را تعدیل کنید برای آرامش خودتان هم که شده، او را همین گونه بپذیرید.

دکتر رویا فصیحی

برچسب ها:

اشتراک گذاری

نظرات