4 توصیه مهم برای هفته چهاردهم بارداری

بارداری هفته به هفته

1395/07/03
1540
0
شما در شروع سه ماهی دوم بارداری هستید، با از بین رفتن تدریجی عوارض اولیه حاملگی مانند تهوع، خستگی و درد سینه، شما انرژی بیشتری به دست آورده

و از تغییرات بدن خود احساس خوشایندتری خواهید داشت.شکم شما اندکی جلو میاید.با شروع سه ماهه دوم، خطر سقط جنین به شدت کاهش یافته است .

اکنون بر مراقبت از خود و کودکتان تمرکز کنید و ایمان داشته باشید که برای آنچه بعدا رخ خواهد داد، کاملا آماده اید

1- مصرف سدیم را باید به 2/400 میلی گرم در روز محدود کرد. مصرف بیش از حد سدیم، باعث می شود که آب در بدن بماند، البته نباید تمام سدیم را از رژیم غذایی خود حذف کنید بلکه بهتر است مصرف آن را کاهش دهید. برچسب های مواد غذایی و میزان سدیم موجود در آنها را بخوانید. از خوردن غذاهایی که حاوی نمک زیاد هستند مثل سوپ های کنسرو شده و خشک، گوشت های نمک سود (همبرگر و سوسیس)، گوشت های فرآوری شده ( هات داگ، گوشت آماده مصرف)، گوجه فرنگی کنسرو شده، پنیر، کره بادام زمینی، برشتوک ها،غذاهای فریز شده، غذاهای آماده و میان وعده هایی مثل چیپس و پفک پرهیز نمایید.


2- برای جلوگیری از سوزش معده روش های زیر را به کار برید:به جای مصرف سه وعده غذا در روز، 6 وعده غذای کوچک داشته باشید.4 ساعت قبل از خواب شام بخورید.غذاهای اسیدی مثل پرتقال، گوجه فرنگی و گریپ فروت را با غذاهایی که اسید کمتری دارند، ترکیب کنید. بعد از صرف غذا کمی آدامس بجوید تا میزان بزاق دهانتان افزایش پیدا کند زیرا بزاق، اسید داخل مری را خنثی می کند.بعد از صرف غذا حداقل برای یک ساعت صاف بنشینید و یا با چند بالش در کنارتان بخوابید.

3- برای آخرین دیدارهای دوستانه با دوستان خوبتان، آماده شوید: مادر شدن ممکن است عمیقا روابط شما با دیگران را تغییر دهد؛ برای بسیاری از خانمهایی که به تازگی بچه دار شده اند، رفت و آمد با دوستان در کمترین اولویت قرار دارد. . یک آخرهفته آرام و شاد با دوستتان می تواند یک گزینه ایده آل باشد؛ در صورتیکه این کار ممکن نیست، یک روز کامل را به خرید کردن، خوردن، حرف زدن و غیبت کردن، لوس بازی یا هر کار دیگری که دوست دارید در جمع دوستان یا خانواده انجام دهید، اختصاص بدهید.


4- ترش کردن معده که به نام سوهاضمه اسیدی یا رفلاکس هم شناخته می شود، باعث ایجاد احساس سوزش در پشت جناغ سینه و گاهی طعم ترش و تلخی در دهان می شود. شما به این علت ترش می کنید که هورمون های دوران بارداری، روند هضم غذا را در بدن شما کند می کند تا به جنین کمک کند که مواد مغذی و آب را در بدن شما جذب کند. غذا درون روده به کندی حرکت می کند و تخلیه مواد از معده به تاخیر می افتد. پروژسترون هم هورمون دیگری است که باعث می شود ماهیچه های بین معده و مری شل شوند وهمه ی این عوامل سبب می شوند که اسیدهای معده فرصت بیشتری داشته باشند تا به تلاطم درآیند و رو به بالا بیایند.

تغییرات جنین :
اندازه کودک شما از سر تا پا در حدود 8.9 سانتی متر و تقریبا به اندازه یک لیمو است و حدود 60 گرم وزن دارد.
بدن او سریعتر از سر او رشد می کند و سر او اکنون بر روی یک گردن خوش ترکیب تر قرار گرفته است! در آخر این هفته، دستهای او درازتر شده اند و اندازه آنها با کل بدن او متناسب است. با این حال پاهای او باید کمی بزرگتر شوند تا با بقیه اندامهای او متناسب شوند. همچنین به تدریج پوششی از موهای کرک مانند و بسیار نرم (که لانوگو یا کرک جنینی نامیده شده و نازک، بی رنگ و فاقد مغز هستند) تمام بدن او را خواهد پوشاند. کبد او تولید صفرا را در این هفته آغاز می کند، که این امر نشان می دهد که کبد فعالیت مناسبی دارد؛طحال نیز همکاری خود را در تولید گلبولهای قرمز خون آغاز می کند. او ادرار نیز تولید می کند و آن را به داخل مایع آمنیوتیک می ریزد؛ این کار، یک فرآیند طبیعی است که تا زمان تولد او ادامه خواهد داشت. شما هنوز هم قادر نخواهید بود حرکتهای کودک خود را احساس کنید، اما دستها و پاهای او که اکنون حدود 1.25 سانتی متر طول دارند فعالتر و انعطاف پذیرتر شده اند. از آنجایی که مغز او ارسال پالسهای عصبی را آغاز کرده است، گاهی اوقات ماهیچه های صورت او تغییراتی را نشان می دهند که به صورت نگاه با چشمهای نیمه باز، اخم کردن و شکلک درآوردن دیده می شود. اکنون کودک شما می تواند چنگ بیندازد و همچنین می تواند انگشت شستخود را بمکد!


دکتر رویا فصیحی
منبع:
vatabdar.ir
ninisite
akairan

برچسب ها:

اشتراک گذاری

نظرات