5 دلیل جیغ زدن کودکان

روانشناسی کودک

1395/07/01
2440
0
اگر کودک شما مدتی است که صدایش بلند شده و یا برای رسیدن به خواسته‌هایش جیغ می‌زند، نمی‌خواهد با جیغ‌هایش شما را آزار دهد.

بلکه فریادهایش به این دلیل است که روح کوچکش سرشار از لذت زندگی است و می خواهد قدرت صدایش را کشف کند. او با فریادهایش می آزماید که چه کارهایی می تواند با این صدا بکند.اما گاهی اوقات فریادهایش آزار دهنده میشود، در ادامه به دلیل جیغ زدن می پردازیم:

1- بسیاری از بیماریهای زمینه ای کودک بیماریهای متابولیک و کلامی و یا اختلالات گوارشی و یا بیماریهای عصبی و یا اختلالات روانی ممکن است حالت عادی کودک را تغییر داده و منجر به این شود که ابراز نیاز کودک به طرز عادی نباشد. تغذیه کودک خصوصاً در 6 ماه اول با شیر باید براساس نیاز کودک باشد. ساعت مشخص برای او در نظر نگیرید هر موقع که دوست دارد و به هر میزان که نیاز دارد. بهترین شرایط آن است که کودک در بغل مادر در شرایط کاملاً آرام تغذیه شود. هر نوع استرس در مادر یا کودک این شرایط ایده آل را مختل کرده و باعث کاهش شیر مادر یا اختلال در تغذیه کودک می شود. محرکهای محیطی مثل صداهای بلند حتی صدای زنگ تلفن، یا بازی با کودک در ضمن شیر خوردن باعث اختلال در تغذیه او می شود.

2- نوزاد از موقع تولد برای تأمین نیازهای خود یا بیان مشکلات خود فقط گریه می کند بتدریج حرف می زند و با بیان کلمات، نیاز خود را بیان می کند. بعضاً مشکلات جسمی، مسائل شنوائی یا بیماریهای کودک ممکن است با بی قراری، گریه کردن ممتد، جیغ زدن های طولانی باشد. این یک وسیله برای ارتباط با محیط و ابزار نیاز یا مطرح کردن خود است. خشونت در کودکان یا پرخاشگری ممکن است باعث ایجاد اختلالات روانی و یا پرخاشگری شود. در مسیر تکامل تکلم در کودکان ممکن است اختلالات شنوائی نیز با جیغ زدن همراه باشد. چرا که کودک نمی تواند نیازهای خود را در مسیر عادی ابراز کند نمی تواند با کلمات بیان کند و با جیغ زدن جلب توجه می کند. چنانچه جیغ زدنهای کودک باعث جلب توجه و توجه بیشتر به کودک شود او شرطی می شود و سعی می کند خواسته های خود را با جیغ زدن به اطرافیان تحمیل کند.

3- برخی می گویند کودک جیغ می زند چون نمی تواند حرف بزند. گاهی برخی بچه ها مشکلات شنوایی دارند و بلندتر حرف می زنند اما والدین فکر می کنند کودک جیغ می زند. کودکی که تاخیر کلامی دارد نیز با جیغ سعی می کند اطرافیان را متوجه خود کند. نوع مزاج کودک نیز در این میان موثر است اما جیغی که مادر و پدر را به تنگ می آورد و برای طلب خواسته ای از والدین است، ربطی به تاخیر کلامی و بیماری شنوایی ندارد و رفتاری بیمارگونه محسوب می شود. کودکانی که جیغ می زنند را به دو گروه تقسیم می کنیم؛ بچه های 1/5 تا 3ساله و بچه های بالای 3 سال.

4- بعضی کودکان وقتی به توجه والدینشان نیاز دارند جیغ می زنند. این کاردر واقع یعنی مامان بابا به من نگاه کنید! بقیه کودکان زمانی داد می زنند که می خواهند چیزی را به دست بیاورند که نمی توانند و یا اجازه اش را ندارند. مثلا وقتی کودک یک سال و نیمه تان دستش به شکلات نمی رسد جیغ می زند تا شما آن را به او بدهید. یا وقتی می خواهد اسباب بازی برادر بزرگش را بگیرد، جیغ می زند تا او را وادار به تسلیم کند. با این جیغ او می گوید: “داداش من اسباب بازی تو را می خواهم آن را به من بده!”‏

5- بچه ها در 18 ماهگی تا 3 سالگی هویت کسب می کنند یعنی به نحوی خود را می یابند و خواسته هایشان خودنمایی می کند. تا قبل از این سن، کودک تنها نیازهای فیزیولوژیک دارد اما بعد از 18 ماهگی، خواسته های فردی پیدا می کند یعنی اسم خود را می شناسد و می داند مثلا این توپ مال اوست.کودکی که در این سن است، می خواهد وسایل اطراف مال او باشد و سر این مساله با سایرین دعوا می کند. جیغ زدن یعنی کودک سعی می کند با این رفتار به خواسته خود برسد. بعد از 3 سالگی این وضعیت باید فروکش کند اما به دلیل رفتارهای نادرست والدین و برخوردهای اشتباهشان با جیغ کودک نه تنها فروکش نمی کند بلکه شدت می یابد.

دکتر رویا فصیحی

منبع

akairan

niksalehi

banoo.net

برچسب ها:

اشتراک گذاری

نظرات