4 رفتار اشتباه پدران و مادران در تربیت کودکان

روانشناسی کودک

1395/07/01
1932
0
خیلی از اوقات ما والدین کلامی را به زبان می‌آوریم که نباید بگوییم و متوجه تاثیر این گفتار بر فرزندمان نیستیم.
یادتان باشد حرفهایی که می زنید باید کاملا از روی فکروتامل باشد و تنها عکس العمل شما، به رفتار کودکتان نباشد. کودکان مانند یک اسفنج،حتی زمانی که شما فکر می کنید فرزندتان حرفهای شما را نمی شنود حرفها و رفتار شما را جذب می کنند و بعدها مانند یک آینه آن را به خودتان نشان می دهند. آنها ادبیات شما را به اجرا در می آورند
وقتی شما به کودکتان می گویید مثل میمون رفتار نکن، او دقیقا شروع می کند مانند میمون رفتار کردن! وقتی به او می گوییدتوی اتاق اینقدر بدو بدو نکن! او این طور می شنود: بدو بدو کن و شروع می کند به دویدن دور اتاق! یادتان باشد کودکان مانند شما فکر نمی کنند و بهتر است طوری با آنها صحبت کنید که حرفتان موثر واقع شود. راهش این است که از 4 اشتباه اساسی دوری کنید:
1) بکار بردن جملات منفی 2) پرسیدن علت رفتار از کودک 3) صحبت طولانی با توضیح اضافه 4) تهدید کودک به دوست نداشتن
راز اول: دستوراتتان را با جملات مثبت بدهید
رفتار
کودکتان را با جملات مثبت اصلاح کنید تا او چگونه بودن را بیاموزد و نه آنچه نباید را! مثلا به جای اینکه بگویید: این قدر هله هوله نخور به او بگویید: دخترم از این تکه هویجهای خوشمزه هم امتحان کن! به جای اینکه به او بگویید اینقدر داد نزن. بگویید: بیا کمی آرامتر با هم حرف بزنیم. این روش خیره کننده به نام دستورات پنهان می تواند خیلی قدرتمند باشد. تنها کافی است دور جمله های منفی خط بکشید و کلام خود را به شکل مثبت بیان کنید.
راز دوم: چرا گفتن را بس کنید
یادتان باشد کودک شما هنوز بچه است و نباید از او انتظار استدلال منطقی داشته باشید. وقتی می بینید دختر 3 ساله شما برادر کوچکش را بی دلیل می زند، نا خود آگاه این جمله بر زبانتان جاری می شود: چرا می زنیش؟ و البته مطمئن هستید که او دلیلی منطقی برای این کارش ندارد. مثلا ممکن است هنگام خمیر بازی هر چه سعی کرده نتوانسته خمیر را به شکل صندلی در بیاورد و از این ناتوانی عصبانی شده و چون برادرش دم دستش بوده این عصبانیت را سر او خالی کرده است. اما آیا فکر می کنید پرسیدن شما کمکی به قطع این رفتار می کند؟ یادتان باشد که هیچ علت منطقی برای رفتار کودک شما وجود ندارد، بنابر این به دنبال چرایی آن نباشید و سعی کنید چگونگی اش را درک کنید. می توانید از او بپرسید با زدن برادرش چه حسی به او دست داده؟ مطمئن باشید از این کار خود خجالت می کشد حتی اگر خلاف این را بر زبان بیاورد. می توانید از او بپرسید که آیا راه بهتری برای خلاصی از عصبانیتش می شناسد و بعد درباره راههای بهتر با هم حرف بزنید.
راز سوم: خلاصه و مفید حرف بزنید
کودکان حوصله صغرا و کبرا چیدن شما و توضیحات اضافی را ندارند. آنقدر جملات طولانی برایش ردیف می کنید که او رشته کلام شما را گم می کند و از حرفهایتان چیزی سر در نمی آورد. بنابر این سعی کنید نکات مهم را خلاصه بگویید و جزییات را رها کنید. خیلی اوقات از کودکتان کاری را می خواهید و آنقدر آن را با تفصیل می گویید که کودک واقعا از یاد می برد.سعی کنید کلمات رمزی را بین خودتان داشته باشید که سریع شما را به منظورتان برساند. مثلا در فروشگاه مشغول خرید هستید که فرزندتان از شما می خواهد اسباب بازی تازه ای برای او بخرید. شما هم به جای اینکه صریح جواب او را بدهید، جملاتی را پشت هم می آورید که حاکی از این است که فعلا برای شما این کار مقدور نیست اما به صراحت بیان نمی کنید و فرزند بیچاره هم که منظور شما را نفهمیده خیال می کند با اصرار و خواهش و شاید هم گریه می تواند شما را راضی کند. پس به جای طول و تفصیل صریح و خلاصه حرفتان را بزنید و خیال کودک را از همان اول راحت کنید.

راز چهارم: امنیت را به فرزندتان القا کنید
خیلی از اوقات رفتار ناپسند کودک ناشی از احساس بی پناهی اوست. وقتی احساس کند شما دیگر او را دوست ندارید و به او توجهی نمی کنید حتی اگر این حس ناشی از یک تهدید کلامی باشد، ممکن است او دست به کارهایی بزند که به اصطلاح قشقرق به پا کردن نام دارد. یعنی جیغ و داد بکند و پا بر زمین بکوبد و خودش را روی زمین بکشد و کاری بکند که شما در انظار عمومی شرمنده شوید و به خواسته او تن بدهید. مثلا ممکن است شما بخواهید در یک مهمانی با دوستان قدیمی تان گپ بزنید. او ابتدا با کشیدن لباس شما سعی می کند توجه شما را به خودش جلب کند و وقتی از طرف شما توجهی نمی بیند کم کم صدایش را بلند می کند و حتی ممکن است دست به خرابکاریهایی در محیط بزند تا بتواند توجه شما را هر چند منفی به سمت خودش جلب کند.بنابراین اگر دلتان می خواهد بتوانید در یک مهمانی به صحبت با دوستانتان ادامه دهید. فرزندتان را هم زیر نظر داشته باشید و نگذارید احساس کند که در این جمع شما را از دست داده است و دیگر او را دوست ندارید و به فکر او نیستید. شما تنها با دوستتان حرف می زنید اما این رفتار شما به او این پیام را می دهد که مامان دیگر به من نگاه هم نمی کند. او دیگر مرا دوست نداردو ممکن است مرا رها کند و پیش دوستانش بماند. بهتر استهر چند جمله که با دوستتان حرف می زنید از فرزندتان سوال کنید ببینید چیزی لازم دارد یا نه و آیا دلش می خواهد کنار شما باشد یا دوست دارد با بچه های دیگر بازی کند. به او در میان جمع محبت کنید و نشان دهید که هنوز به او اهمیت می دهید و به فکرش هستید آنوقت خواهید دید که نه تنها مزاحم صحبت شما نمی شود بلکه راحت تر از قبل از شما دور می شود و به سراغ بازی با دیگران می رود.اگر هم مجبورید مدتی او را ترک کنید حتما به او در همان ابتدا خاطرنشان کنید که می دانید نگران است اما شما به زودی بر خواهید گشت و آنوقت او را به گردش خواهید برد.

سخن آخر: یادتان باشد هیچگاه کودک را تهدید به دوست نداشتن نکنید. بعضی از والدین وقتی کودک کار بدی انجام می دهد به او می گویند اگر این کار را بکنی دیگر دوستت ندارم. اما این تهدید هیچ دردی را درمان نمی کند. بلکه احساس امنیت را از کودک می گیرد و او را وادار به واکنش می کند. در عوض می توانید به کودک نشان دهید که او را دوست دارید و از کاری که انجام داده خوشتان نمی آید. به او نگویید بی ادب است بلکه بگویید کاری که انجام داده بی ادبی است. اگر این کار را نکنید مجبور خواهید شد 100 برابر بیشتر انرژی صرف کنید. برای اینکه فرزندتان به کارهای خوب عادت کند لازم است این رفتار آنقدر برای او تکرار شود که خوب بودن ملکه ذهن او شده و در ضمیر نا خود آگاهش جای بگیرد پس:
دستوراتتان را با جملات مثبت بدهید
به جای پرسیدن علت راه های جایگزین را ارائه کنید خلاصه و مفید حرف بزنید
به کودک نشان دهید که دوستش دارید اما رفتارش را نمی پسندید

دکتر رویا فصیحی

منبع:

روزنامه خراسان

برچسب ها:

اشتراک گذاری

نظرات