5 کلید طلایی برای بهتر شدن روابط فرزندانمان

روانشناسی کودک

1395/07/01
2342
0
برخی اوقات کودکان ارتباط خوبی با خواهر یا برادر بزرگتر خود ایجاد نمی کنند.

والدین آرزو دارند تا بین فرزندانشان رابطه عمیق و زیبایی برقرار شود و رفتار دوستانه ای با یکدیگر داشته باشند. راهنماییهایی که در ادامه وجود دارد به کودک شما کمک می کند تا رابطه دوستانه و عمیق تری با خواهر یا برادر خود برقرار کند
1- رفتار مثبت را القا کنید
بیشتر والدین تمایل دارند تا برای رفتار نامناسب کودک خود بهانه تراشی کنند و این کار اغلب نتیجه معکوس دارد و باعث می شود تا کودک کوچکتر تصور کند که برای انجام هر کاری اجازه دارد و همین امر منجر به رنجش کودک بزرگتر می شود. به جای چشم پوشی کردن از رفتار بد فرزندتان، او را به سمت رعایت حقوق دیگران، رعایت ادب و احترام راهنمایی کنید. به آرامی به او گوشزد کنید که نباید اسباب بازی را از دست سایر کودکان بقاپد و صبر و شکیبایی او را با گفتن جمله ای مانند این (( برادرت الان داره با این لگوها بازی می کنه، اما اگر شما آرام باشی، به شما اجازه می ده وقتیکه بازی خودش با لگوها تمام شد شما نیز با اونها بازی کنی)). حتی اگر کودک به شکل کامل متوجه صحبت شما نشود، به شکل کامل متوجه لحن گفتار شما خواهد شد. کودکانی که به سن 2 سالگی رسیده اند، مفهوم احترام به احساسات اطرافیان را می آموزند، به یکدیگر گوش می کنند و به راه حلها پاسخ مثبت نشان می دهند.

2- کار گروهی را تقویت کنید
از آنجائیکه خواهر و برادرها اغلب سعی می کنند تا برای ربودن محبت از شما با یکدیگر رقابت کنند، آنها را در موقعیتی قرار دهید که بتوانند برای یکدیگر شرکا خوبی باشند. هر چیزیکه در کودک احساس بزرگی ایجاد کند و خواهر یا برادر بزرگتر او احساس کنند که نقش محافظت کننده دارند، باعث می شود پیوند موجود بین آنها محکم تر شود. به عنوان مثال،( زمانیکه کودک در پوشیدن کتانیهای خود به کمک نیاز دارد، او را به برادر بزرگترش ارجاع دهید و بگویید از برادرت خواهش کن تا به تو کمک کند. او در اینکار به خوبی می تواند به تو کمک کند.)

این کار، کودک نوپا را تشویق می کند تا به خواهر یا برادر بزرگتر خود اعتماد پیدا کند و همچنین در خواهر او این احساس شکل می گیرد که قابلیت بالایی داشته و می تواند نقش مهمی ایفا کند. تاکتیک دیگر این است که ببینید اگر فرزندان شما می توانند اسباب بازیهای خودشان را با یکدیگر تمیز کنند، برای آنها یک زمانی را مشخص کنید تا این کار را انجام دهند سپس آنها را به خاطر انجام اینکار تشویق کنید. اجازه دهید آنها بدانند که می توانند یک تیم خوب و بی نظیر باشند.

3- هدف عدالت،یکسانی نحوه تربیت نیست
تنها به این دلیل که شما قصد دارید عدالت بین آنها را رعایت کنید، نباید آنها را به یک شکل تربیت کنید. کودک نوپا نسبت به خواهر یا برادر بزرگتر خود تواناییهای رشدی، نیازها و خواسته های متفاوتی دارد. در برابر اصرار او در سوار شدن دوچرخه یا اسکوتر خواهر و برادر بزرگترش یا بیدار ماندن تا دیروقت استقامت کنید و به جای آن، وقتیکه خواهر یا برادر بزرگترش مدرسه هستند زمانی را برای قصه گفتن او تعیین کنید. در اینصورت احساس می کند که فرد خاصی است.
4- اجازه دهید بازیها شروع شوند
فعالیتهایی را پیدا کنید که کودک نوپا و خواهر یا برادر او از انجام دادن آن کار با یکدیگر لذت می برند. مثلا از فرزند بزرگتر بخواهید نقش فروشنده کتاب و کوچکتر نقش مشتری را بازی کند. همچنین کودک نوپا از دکتر بازی هم لذت می برد. مثلا او دوست دارد تا در نقش مریض وارد شود و خواهر یا برادر بزرگترش نقش دکتر او را ایفا کند. ممکن است کودک نوپا به درستی متوجه کل داستان نشود اما مطمئنا از این توجه لذت می برد.در زمانیکه آنها با یکدیگر بازی می کنند سعی کنید به محیط نزدیک باشید تا از وجود محیط دوستانه بین آنها مطمئن شوید و اگر درگیری بین آنها بوجود آمده است، سعی کنید به بهترین شکل آن را برطرف کنید. به کودکان خود فرصت دهید تا ابتدا چیزهایی که بین خودشان است را بشناسند تا با این کار اساس یک رابطه عمیق و پایدار بین آنها بوجود بیاید.

دکتر رویا فصیحی

منبع:

تبیان

برچسب ها:

اشتراک گذاری

نظرات