10 ضرر استفاده از تبلت و موبایل در کودکان

روانشناسی کودک

1395/06/28
3011
0
امروزه کودکان به جای بازی کردن با هم سن و سالانشان، سرگرم بازی با تبلت و موبایل هستند

استفاده زودهنگام کودکان از تکنولوژی می تواند تبعاتی به همراه داشته باشد که گاهی والدین به علت مشغله های زیاد از آنها بی خبرندبرخی از این آثار مخرب

1- استفاده زیاد کودکان از وسایلی همچون تبلت وموبایل می تواند خلاقیت کودک را از بین ببرد، چرا که خلاقیت از سنین کودکی شکل می گیرد و کودک باید بیاموزد آنچه را که می خواهد با آن سرگرم شود خودش بسازد، اما تکنولوژی همه چیز را آماده در اختیار کودک قرار می دهد و به او اجازه فکر کردن نمی دهد.

2- سن استفاده از تکنولوژی بستگی به محیط رشد کودک دارد اما به طور معمول از سه سالگی به بعد می تواند از این وسایل استفاده کند. از سوی دیگر خانواده هایی هستند که به علت شاغل بودن پدر و مادر تبلت و موبایل را جایگزینی برای پر کردن خلأ خودشان می دانند در حالی که برخی روان شناسان این روش را توصیه نمی کنند.

3- تمرکز کودکانی که زیاد از تکنولوژی استفاده می کنند در آینده روی دروس کم خواهد بود و دچار افت تحصیلی می شوند.

4- از دیگر معایب استفاده از تکنولوژی کاهش اعتماد به نفس در کودکان است، در بازیهای تبلت و موبایل کودکان پیاپی دچار شکست می شوند، درنتیجه اعتماد به نفس آنها پایین می آید.

5- این کودکان در ارتباط گیری با هم سن و سالانشان نیز دچار مشکل می شوند چرا که بیشتر سرگرم تبلت و موبایل خواهند بود و ارتباطشان با اطراف قطع می شود.

6- پدر و مادرها با کودکان خود بازیهای فعالیتی انجام نمی دهند بلکه از سنین پایین بازیهای فکری می توانند قدرت ذهنی کودک را بالا ببرد، در حالی که اگر کودک خوب رفتار حرکتی نکرده باشد، در مسائل و حل ریاضی دچار مشکل خواهد بود.

7- وقتی کودکان با وسایلی مثل تبلت بازی می کنند از فعالیت باز می مانند در نتیجه هماهنگی بین اندام ها خوب شکل نمی گیرد و دچار مشکلات حسی و حرکتی می شوند.

8- استفاده زیاد تلفن همراه، تماشای تلویزیون، اینترنت و... می تواند منجر به بلوغ زودرس کودک شود. کودکان از سن پایین به موضوعات مربوط به بزرگسالان توجه می کنند.

9- از آنجا که فناوری، زندگی را برای ما خیلی آسان کرده است کودکان همانند بزرگسالان به زندگی بی تحرک عادت میکنند.بنابراین لازم است کودکتان را به فعالیت فیزیکی تشویق کنید. آن ها باید با توپ بازی کنند، بدوند و تحرک داشته باشند.

10- بسیاری از بازی های ویدئویی خشن است و بر روند رشد ذهنی کودکان تأثیر منفی می گذارد و آنها خشونت بیش از حد به خرج می دهند، پس روی بازی هایی که کودکان انتخاب می کنند، کنترل داشته باشید.

دکتر رویا فصیحی

منابع:

دکتر امیر محمود حریرچی، متخصص سلامت عمومی

دکتر محمد حسن فیروزی، روانپزشک و روان درمان کودک

برچسب ها:

اشتراک گذاری

نظرات