8 دلیل عمده خیانت زنان به مردان

روانشناسی خانواده

1395/06/19
4247
0
زنان به نسبت مردها می توانند دست به خیانت زده و در روابط خود پایبند نباشند.خیانت‌های زنانه عوامل مختلفی دارد که می‌توان در ادامه به آنها اشاره کرد:

1-از نظر مالی به اندازه کافی تأمین نشود:

برخی از زنان به دلیل اینکه شوهر آنها دارای وضعیت مالی خوبی نیست و به مقدار کافی به آنها پول پرداخت نمی کند، فقط و فقط به خاطر پول (و نه عشق) و برآورده شدن نیازهای مادی خود، سمت دیگری کشیده می شوند که این بسیار جلوه ی زشت و ناپسندی دارد چرا که با کمی همدلی و تلاش می توان به راحتی به خواسته های معقول مادی زندگی دست یافت.در این زمینه تعداد زنانی که به دلیل فقرمادی به ارتباط با جنس مخالف روی می آورند بسیار کم است. اما وقتی زن به دلیل اینکه همسرش معتاد بوده و یا بیکار و مریض است خیانت می کند در واقع «فحشا» است؛ یعنی زن خودفروشی می کند تا نیازهای مالی خود را تامین کند.

2- بی اعتنایی و بی اهمیتی توسط شوهر و احساس تنهایی:

مردان باید بدانند که خیانت زنانشان رابطه ی مستقیم با رفتارها و کاستی هایی از طرف آنها دارد و زمانیکه یک زن از سمت همسرش از لحاظ محبت و احترام تامین باشد هرگز فکر خیانت هم نمی کند.چیزی که می توان با اطمینان کامل بیان کرد، این است که همه ی زنان، تشنه و عاشق تعریف و تمجید توسط شوهرشان هستند، بخصوص هنگامیکه تغییری در آنها به وجود آید. اگر او موهای بلند و بلوند خود را کوتاه و تیره نموده و توسط شوهرش مورد توجه و تعریف قرار نگرفت. باید انتظار داشت فرد دیگری زحمت این کار را بکشد!

اینکه یک زن نیاز به توجه و محبت همسرش دارد یک امر جدایی ناپذیر از خصلت زنانه است. این نیاز برای مردان هم وجود دارد اما زنان در مورد تحمل کمبودها ضعیف تر عمل می کنند.پس در نتیجه اینکه چون همسرم به من بی توجهی می کرد من به او خیانت کردم اصلا مورد قبول نیست چرا که یک زن برای جلب محبت همسرش باید به او محبت کند اما اگر همسر او فردی غیر قابل تحمل بود باید از شخصی کمک گرفت تا برای این مشکل راه حلی اندیشید.
او احساس می کند کسی که دوست داشت تمام وقت خو را با او بگذراند، اکنون بیشتر وقتش را در محل کار و با همکاران و دوستان خود صرف می کند، احساس تنهائی می کند چرا که هرگاه همسر خود را می طلبد با پاسخ منفی مواجه می شود، به خاطر آن چه که انجام داده، مورد تحسین قرار نمی گیرد، احساس کمبود می نماید چون شوهرش حتی انتظارهای کوچکش را هم برآورده نمی کند.
3-نبود یک رابطه صمیمانه با همسر و ارضاء نشدن جنسی :

زمانیکه بین زوجین، روابط زناشویی خوبی حاکم نباشد، این احتمال وجود دارد که زن به همسر خود خیانت کند. اختلالات جنسی ومشکلات شخصیتی که به مرور زمان برای برخی مردان به وجود می آید، باعث می شود که مرد نتواند به همسر خود محبت کند و فقدان محبت، عاطفه و روابط گرم و صمیمی باعث این خیانت ها شود.زنانی که محبت خوب و لازم را از همسرخود دریافت کرده و یا روابط زناشویی خوبی بین آنها برقرار باشد، احتمال خیانت در آنها بسیار کم است.

مشکل برطرف نشدن نیاز جنسی هم از جمله مواردی است که گاهی توسل به پدیده ی نکوهیده ی خیانت را در برخی زنان موجب می شود. امروزه با پیشرفت علم پزشکی، بسیاری از مشکل ها و کمبودهای جنسی چه در مردان و چه در زنان به راحتی قابل درمان می باشد.

4-بی ارزش شمردن زن و تغییرهای رفتاری شوهر:
زمانیکه اعتماد به نفس زن از طرف همسر او سلب شود مسیر نادرست ها برای او هموارتر می شود. برخی مردان متأسفانه به همسر خود فقط به عنوان یک ”شریک جنسی“ نگاه می کنند و از ارزش های دیگر زندگی مطلع نیستند که این امر موجب می شود به امور دیگر نپرداخته و مسیر اصلی زندگی را منحرف می سازند و در نتیجه سرشکستگی و پوچ گرائی را برای همسر خود به ارمغان خواهند آورد که این نیز فکر ”نادرست“ خیانت را در او برای جبران کمبودهای زندگیش و به دست آوردن آنچه که شوهرش از او دریغ نموده، تقویت خواهد کرد.برخی مردان تغییرهای شدید شخصیتی دارند،او دیگر مانند گذشته، مهربان و با محبت نیست، زود عصبانی می شود، به هر دلیل نزاع به راه می اندازد، کمتر صحبت می کند، بهانه جوئی می کند، ایراد می گیرد، به ظاهرش اهمیت نمی دهد، به همسرش اهمیت نمی دهد، دیگر از حرف های عاشقانه اش خبری نیست و همه چیز به یکباره تغییر کرده است.

5-ماجراجوئی و حسادت:

به نظر می رسد پست ترین دلیل برای انجام خیانت، حس ماجراجوئی و برانگیخته شدن احساس ها بر اثر حسادت نسبت به شوهران زنان دیگر می باشد. این نوع انگیزه ها به طور معمول در زنانی که به نوعی دارای مشکل ها و کمبودهای روانی در زندگی می باشند، دیده شده و خوشبختانه دارای تعداد بسیار اندک است.

6- دوران مجردی محدود:

برخی از زنان به دلیل اینکه گذشته خوبی نداشته اند و یا زمان مجردی خیلی محدود بودند وقتی شرایطی را می بینند که زنان و مردان، رابطه آزادانه ای با هم دارند. این افراد چون می خواهند گذشته خود را جبران کنند، به خیانت رو می اورند. شرکت درپارتی، ارتباط با دوست ناباب و مسائلی دیگر می توانند انگیزه خیانت را زیاد کند.

7ـ خیانت شوهر:
اگرچه همه ی زنان برای انتقام جوئی از همسرشان به آنها خیانت نمی کنند، ولی بیشتر احساس می کنند حال که مورد خیانت قرار گرفته اند، آنها نیز مجاز به مقابله به مثل می باشند. برخی تصور می کنند باید طعم تلخ داروئی که به آنها خورانده شده را به شوهرانشان بخورانند تا متوجه اشتباه خود و آن چه که بر سر همسرشان آمده، بشوند.

احمقانه ترین دلایل آن دسته از دلایلی هستند که برای لجبازی و یا تلافی یک زندگی را از هم می پاشند. اگر یکی از زوجین اشتباهی را نه همیشه و از روی عمد مرتکب می شوند طرف مقابل باید او را متوجه اشتباهاتش بکند البته از راه صحیح.

8- گذشته بی بندوبار زن و تنوع طلبی:

یکی دیگر از عوامل خیانت زن، گذشته اوست که در یک خانواده بی بندوبار و خیلی آزاد پرورش یافته و تربیت شده است و تربیت غلط گذشته باعث می شود همچنان حتی بعد از ازدواج هم این روابط را حفظ کند. برخی از زنان که روابط زیادی داشته اند، به دلیل اینکه روابط صمیمانه و یا دوستی های دوران مجردی خود را نمی توانند به اتمام برسانند و برایشان بسیار سخت است تا خود را در زمان تاهل کنترل کنند در همان چارچوب به روابط خود ادامه می دهند.

علت دیگر خیانت زنانه، تنوع طلبی است. در برخی اوقات مشخص شده است فرد نتوانسته است با همسرخود زندگی کند و شاید بارها و بارها ازدواج کرده است.

سخن آخر:

مردها در عین تعهد به نفر خود، در صورت مجذوب شدن، چه از نظر عاطفی یا جنسی با نفر دیگر، تعهد خود را زیر پا می گذارند، در مقابل، زنها تا زمانی که از طرف مرد خود کاملاً از همه نظر تأمین شوند، بر تعهد خود پایبند می مانند. امّا به محض ایجاد و ادامه ی خللی در درک و تأمین عواطف، روابط جنسی، مالی و ... از جانب مرد، با شروع مشکلات بین آن دو، زن نیز بسوی خیانت و بیراهه کشیده می شود. بیشتر زنها براحتی نمی توانند دست به خیانت جنسی و ایجاد رابطه نزدیک با مردی دیگر بزنند، چرا که برخلاف مردها، ایجاد یک رابطه ی جدید سکس از جانب زن، کاملاً در حالت رفتار و ابراز عاطفه خود نسب به مرد قبلی، نمایان است. از نظر خانم ها: "اگر مردها یاد بگیرند نسبت به نفر خود، از نظر عاطفی، جنسی، مالی و ... پایبند باشند، دلیلی ندارد که زن دست به خیانت بزند، البته در مقابل خیلی زنها، شاید بتوانند حتّی با عدم وجود عشق واقعی بین خود و همسرش، با عدم خلل در تأمین مرد خود در همه زمینه ها، باز هم به وی (خانه داری، شستشو، پخت و پز و ...)سرویس بدهد، این درحالیست که همزمان مرد، با کسی دیگر نیز مخفیانه در ارتباط است!)"

البته طبق آمار، زنها به سه دلیل عمده دست به خیانت می زنند، در غیر اینصورت مطمئناً به تعهد خود پایبندند. اوّل، نارضایتی یا عدم احساس خوشبختی در زندگی اوّل که ناشی از کمبود یا وجود عوامل فوق می باشد، در این صورت نیازهای خود را در مرد دیگر جستجو می کند. دوّم، دیدگاه اشتباه اجتماع نسبت به زنانی که قدرت جنسی و شهوت زیادی دارند، در نتیجه وی مجبور است در روابط خود با همسرش این حس را کنترل کند که مبادا مورد اتهام واقع شود و همواره جلوه ی اجتماعی خوبی را در نظر همسرش داشته باشد، این کنترل شهوت به وی فشارهای روحی و جسمی وارد می کند. سوّم، برخی زنها همواره بر این باورند که یک رابطه بالاخره به پایان می رسد، بنابراین با ایجاد روابط جنسی و خیانت با کس دیگر (در حین یک رابطه متعهدانه)، سعی می کنند قبل از پایان یافتن رابطه خود با نفر اصلی و ضربه عاطفی خوردن، جایگزینی پیدا کنند.

دکتر رویا فصیحی

منبع

پایگاه فرهنگی تفریحی ایران ناز

نمناک

برنا

برچسب ها:

اشتراک گذاری

نظرات