4 توصیه مهم برای هفته سی و هفتم بارداری

بارداری هفته به هفته

1395/07/04
1936
0
خوابها ی شما تغییر كرده اند؟ در هنگام خواب گمان می كنید رویاهایتان واقعی هستند؟ نگرانیهای ناشی از مادر شدن می تواند موجب اینگونه خواب دیدنها شود.

در هفته های آتی فقط باید منتظر باشید. از این موقعیت برای آماده كردن وسایل مربوط به نوزادتان استفاده كنید یا كارهایی را انجام دهید كه ممكن است تا مدتی پس از تولد كودك نتوانید به آنها مشغول شوید. هر وقت می توانید یك چرت بزنید یا مطالعه كنید.

ممكن است تعداد انقباضهای عضلانی براكستون- هیكس بیشتر شده باشند. همچنین ممكن است زمان هركدام از این انقباضها بیشتر طول بكشند و آزاردهنده تر شده باشند. هنگامی كه بروز این انقباضات بیشتر شود ممكن است گمان كنید كه زمان زایمان فرا رسیده است. همچنین ممكن است ترشحات لزج و مخاطی واژن نیز افزایش یافته باشد. در دوران بارداری مخاط متراكم و ضخیمی دهانه ورودی رحم را می بندند و نقش حفاظتی دارد، هنگام شروع زایمان این مخاط كه "پلاگ موكوسی" نام دارد ممكن است كمی خونی شود و با شروع باز شدن دهانه رحم، خارج شود. به این وضعیت "نمایش خونی" می گویند و اگر در این دوره "نمایش خونی" را مشاهده كردید ممكن است زمان زایمان فرا رسیده باشد. در این زمان هم مانند سایر مواقع در طول بارداری در صورت مشاهده لكه یا خونریزی فورا به پزشك خود اطلاع دهید.

1- مسیر بیمارستان یا زایشگاه را یك بار در زمان بدون ترافیك مرور كنید. شاید بهتر باشد برای رسیدن به آنجا در زمانهای مختلف شبانه روز برنامه ریزی كنید. حتی می توانید به آنجا بروید و از محل ورود، سیستم پذیرش و كارهای مربوط به آن و نیز مداركی كه باید به همراه داشته باشید اطلاع كسب كنید.

2- داشتن یک رژیم غذایی صحیح بعد از وضع حمل برای یک مادر شیرده ضروری است. در طول دوران شیردهی مصرف غذاهای سالم برای مادر و بچه لازم است. بدن شما در دوران شیردهی به 200 کالری بیشتر از دوران بارداری یا 500 کالری بیش از دوران پیش از بارداری نیاز دارد. بنابراین فکر رژیم گرفتن پس از وضع حمل را از سرتان خارج کنید زیرا چنانچه به اندازه کافی مواد غذایی به بدنتان نرسد شیر مورد نیاز نوزاد ساخته نخواهد شد. باید بدانید که فرصت زیادی برای کاهش وزن در آینده خواهید داشت.

3- حدود 2 الی 3 هفته قبل از زایمان، یک روز صبح که شما از خواب برمی خیزید، متوجه خواهید شد که بچه ی شما بیش از حد پایین آمده و این نشان می دهد که او آماده تولد است. این وضعیت قرار گیری، "آنگاژمان" نامیده می شود. با این چرخش بچه برای قرار گیری در مرحله تولد به قسمت فوقانی شکم فشار می آورد. این موقعیت در نتیجه نازک شدن دیواره رحم و کشیدگی زیاد آن به منظور سهولت در حرکت به سمت دهانه رحم می باشد. البته این وضعیت برای تمامی مادران رخ نمی دهد به ویژه مادرانی که قبلا سابقه زایمان داشته اند اما این تغییر ظاهری به وضوح در شما دیده می شود و توجه دیگران به این تغییر ظاهری جلب خواهد شد. سهولت در تنفس یکی از نتایج خوب این وضعیت و تکرر ادرار یکی دیگر از عواقب سخت آن است زیرا سر بچه به مثانه فشار می آورد.

4- تولد طبیعی ترین مرحله زیستی است که در عین حال شیرین و دلهره آور است. هرچه به زمان زایمان نزدیک تر می شوید، ترس و دلهره تان بیشتر می شود. اگر این ترس ها باعث بروز احساسات منفی در شما شود، با روند زایمان تداخل پیدا می کند. بهترین راه برای دست و پنجه نرم کردن با مشکلات این است که اصلا نترسید. بله! خیلی از زایمان ها راحت نیستند اما راهکارهایی برای کنترل درد وجود دارد. زایمان شما هم بالاخره تمام می شود و نوزادتان را در آغوش خواهید گرفت. به دنبال گفتگو با یک روانشناس باشید زیرا تحقیقات نشان می دهد، خانم هایی که در دوران بارداری با روانشناس مشاوره کرده اند، زایمان کوتاه تری داشته اند و نیازی به عمل سزارین در آنها نسبت به سایر خانم ها کمتر بوده است. مهارت های ایجاد آرامش را یاد بگیرید و به دنبال ماما یا فرد ماهری باشید که بتوانید با کمک او این تمرینات را در هفته های آخر انجام دهید.

تغییرات جنین:

تبریك! كودك شما كامل شده است و از این به بعد قادر خواهد بود كه به زندگی در خارج رحم ادامه دهد. كودكانی كه قبل از 37 هفتگی به دنیا بیایند نارس و به آنهایی كه بعد از 42 هفته به دنیا بیایند دیرشده می گویند. وزن كودك شما كمی بیشتر از 2720 گرم است و از سر تا پاشنه پا حدود 48.2 تا 50.8 سانتی متر طول دارد.

موی سر بسیاری از كودكان در هنگام تولد كامل است و طول موهای آنها ممكن است بین 1.2 تا 3.8 سانتی متر باشد. اگر رنگ موی كودك شما با خود شما یكسان نیست تعجب نكنید. برخی نوزادان هم تنها كمی موی كرك مانند دارند.

دکتر رویا فصیحی

منبع:

vatabdar.ir

ninisite

akairan

اشتراک گذاری

نظرات